335 GeocachingParty2024 335

Geocaching Party 2024

Największe polskie spotkanie pasjonatów geocachingu w roku 2024 już za nami!

Więcej informacji szukajcie w zakładce Geocaching Party 2024

Czym jest Geocaching?

Poszukiwanie skarbów – czyż to nie jest ekscytujące?! Poznawać nowe miejsca, przeżywać przygody z innymi graczami, zawiązywać nowe znajomości...

Geocaching jest grą terenową, w której uczestniczą ludzie z całego świata. Aby rozpocząć zabawę wystarczy smartfon, aplikacja, dostęp do GPS i nieco chęci.
Zabawa polega na szukaniu ukrytych w terenie skrytek. Mogą to być niewielkie plastikowe pojemniki w rozmiarze Twojego małego paznokcia, a także ogromne skrytki o kubaturze osiedlowego śmietnika – to tak, aby zwizualizować Ci jak bardzo mogą się między sobą różnić elementy gry.

Co znajduje się w skrytce Geocaching?

Podstawowym przedmiotem jest logbook. To kartka lub książeczka, na której wpisuje się datę odkrycia skrytki i swój nick, można także wbić swoją pieczątkę – niektórzy, bardzo aktywni gracze, wyrabiają sobie pieczątki z nickiem, a nawet z datownikiem, aby ułatwić sobie szybkie logowanie. Ponadto w pojemniku może być coś do pisania, drobne przedmioty na wymianę, drewniany woodcoin, travelbug, coin, pathtag – pewnie już się gubisz, lecz nie przejmuj się, z czasem wszystko ogarniesz.

Nie zawsze jest pojemnik!

Poza tym, że skrytki mogą się różnić wielkością, sposobem i miejscem ukrycia, to mogą w ogóle nie posiadać pojemnika. Jak to możliwe?

Jest wiele rodzajów skrytek:

 • Te z pojemnikami, czyli tradycyjne lub multi (tu jednak na poszczególnych punktach zadań pojemnik jest opcjonalny), zagadkowe, letterbox (w tej znajdziesz pieczątkę do odbicia w swoim notesie).
 • Te bez pojemnika, czyli wymagające wykonania jakiegoś zadania, następnie można zalogować skrytkę na stronie geocaching.com lub w aplikacji. Wśród tych są Earthcache (skrytka geologiczna), wirtuale i webcamy.

W sumie to nie koniec. Poza poszukiwaniem miejsc w terenie, które są ściśle oznaczone współrzędnymi GPS, możesz wybrać się na spotkanie z innymi graczami. To wspaniała okazja do wymiany doświadczeń, dzielenia się przygodami, poznawania nowych ludzi i zdobywania podpowiedzi do ciężkich zagadek. Jedna uwaga – na początku, na takim spotkaniu, możesz poczuć się jak piąte koło u wozu, lecz nie poddawaj się, po prostu zagadaj! Zazwyczaj okazuje się, że ci straszni ludzie obok, to nicki, które znasz z internetowych logów. Z czasem poczujesz się jak ryba w wodzie, a jeśli nie, to nic na siłę.

Wydarzenia, czyli eventy w Geocaching

Jeżeli chcesz spotkać innych graczy, zaangażować w społeczność, fajnie spędzić czas na specjalnie organizowanych imprezach tematycznych, to koniecznie wybierz się na jedno ze spotkań organizowanych przez społeczność:

 • Event to niewielkie, dość kameralne spotkanie, na które najczęściej przychodzą lokalni keszerzy.
 • Megaevent to już nieco większa impreza, na którą zapisze się minimum 300 osób, wtedy wydarzenie może otrzymać status mega. Najczęściej zjeżdżają się na nie ludzie z całego kraju oraz zagraniczni goście.
 • Gigaevent, podobnie jak mega, potrzebuje określonej liczby osób i tu wymagane jest na start 3000 wpisów chęci uczestnictwa w wydarzeniu.
 • CITO (Cache In Trash Out®) to wydarzenie, na którym sprząta się świat. Lokalna inicjatywa mająca na celu posprzątanie śmieci na określonym obszarze.

Poszukiwanie skrytek

Aby odnaleźć skrytkę geocaching będą Ci potrzebne współrzędne jej ukrycia.

 • Masz współrzędne GPS

  Zabawa w geocaching opiera się na współrzędnych GPS, więc aby znaleźć skrytkę musisz posiadać odbiornik GPS np. telefon. Przydatna będzie także apka C:Geo lub Geocaching.

 • Szukasz skrytki

  Mając współrzędne ukrycia pojemnika, wybierasz się na poszukiwanie skrytki. Znajdujesz pojemnik, pamiętaj, żeby odłożyć go w to samo miejsce, w którym został odkryty.

 • Wpisujesz się do logbooka

  W pojemniku znajdziesz dziennik, do którego masz się wpisać swoim nickiem. Zazwyczaj dziennikiem jest kartka lub notes, lecz możesz natknąć się na inne formy.

 • Logujesz znalezienie na stronie

  Po wpisaniu się do fizycznego logbooka, możesz odnotować swoją wizytę w logbooku internetowym na geocaching.com

Nasi partnerzy

 • Między Keszami
 • Geocaching.com

   

   

 • WooodCoins.eu

   

   

 • Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH

   

   

 • Geocaching.com

   

   

The Geocaching Logo is a registered trademark of Groundspeak, Inc. Used with permission