Wybór i tekst: Atalantis

Skrytek zagadkowych w Krakowie jest na tyle dużo, że każdy może zrobić swój ranking najciekawszych, najweselszych, najtrudniejszych, najbardziej zaskakujących i wszelkich innych naj…
Tu więc będzie absolutnie subiektywny wybór najciekawszych, najbardziej godnych polecenia zagadek, ograniczonych do samego Krakowa, bo najbliższa okolica miasta jest również w tym temacie tak różnorodna, że wymaga osobnego zestawienia.

A więc zaczynajmy ten przegląd, w którym kolejność jest absolutnie przypadkowa:

Zacznijmy od tej ważnej informacji, że Kraków nazywany jest Rzymem północy. Ilość kościołów w obrębie plant można policzyć na mapie, ale też można je odwiedzić. Zwłaszcza, że w 10 z nich kryje się rozwiązanie zagadki Eyes Up GC1ZTJD. Więc szanowni przybysze do grodu Kraka – zwiedzamy miasto i patrzymy w górę!

Gdy komuś znudzi się zwiedzanie kościołów może pojeździć po mieście komunikacją miejską. A jadąc od pętli do pętli można zadać sobie pytanie: Znasz-li ten Kraków? Tak właśnie autor zatytułował swoją zagadkę GC4YV8Q. Trzeba więc podróżować w czasie i przestrzeni po całym Krakowie, aby znaleźć właściwe rozwiązanie, a gdy checker zaświeci na zielono, należy zdecydowanie pozytywnie odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie.

Najbardziej szacowną uczelnią w Krakowie (choć pewnie będą zdania odrębne) jest Uniwersytet Jagielloński. Alma Mater doczekała się całej serii zagadek, każda w tematyce innego wydziału tej poważnej instytucji. I każda zupełnie inna, choć nie trzeba być absolwentem tej uczelni, żeby je rozwiązać. W niniejszym zestawieniu serię UJ reprezentuje mój ulubiony kesz ze względu na treść listingu: UJ - Wydział Farmaceutyczny GC56V5B. Wczytanie się w opis zarówno choroby jak i działań leku może spowodować niepohamowane skurcze wielu grup mięśni, w szczególności przepony!

Wiadomo, że tzw. sztuki wyższe w Krakowie zawsze były cenione i godnie reprezentowane. Zatem i zagadki odnoszące się do malarstwa i rzeźby można odnaleźć bez trudu. Do tego zestawienia wybrane zostały dwie z nich.
Pierwsza reprezentuje twórczość krakowskiego artysty Bronisława Chromego, a zatytułowana jest Chromy by Angelo GC271QX. Przemieszczając się po mieście wypatruj więc dość charakterystycznych rzeźb tego autora, żeby następnie móc podstawić odpowiednie dane do wzoru. A naprawdę warto wiedzieć, że w Krakowie po wyjeździe Mitoraja, nadal mieszka wspaniały rzeźbiarz.
Jeśli ktoś wybiera jednakże dzieła płaskie (tzw. obrazy) to polecam zagłębienie się w tajemną sztukę przetwarzania dzieł sztuki zawartą w zagadce ASCII Art! #Art GC5R5H6. Wystarczy „tylko” rozpoznać dzieła tych krakowskich artystów, a dalej to już zagadka jest prosta ;)

Są też i tacy, którzy od plastyki w szkole zdecydowanie woleli muzykę. Również i dla tych osób Kraków jest łaskawy w zagadki. Z uwagi na ich różnorodność trzeba było wybrać aż trzy fantastyczne pomysły autorów.
Po pierwsze więc zahaczona na samym Rynku Hard Rock Academy GC60HD2. Dla miłośników cięższych brzmień to sama przyjemność! Wystarczy odczytać nuty, rozpoznać wielkie hity i dalej już pójdzie samo. I choć brzmi to dość prosto, to w rzeczywistości wymaga sporego wkładu pracy i czasu. Ale przyjemność z ponownego wysłuchania świetnych piosenek (jaka szkoda że teraz takich nie tworzą) – nie do przecenienia!
Kolejna zagadka dla miłośników muzyki to Muzyka duszy / Soul Music GC5VRAC. W odróżnieniu od poprzedniej zagadki nie trzeba już zgadywać co do za utwór. Ale zagadka jest podstępna, przebiegła, a w chwili znalezienia odpowiedniego tropu – po prostu łatwa. Ale tak to już bywa z zagadkami.
Na koniec „części słuchowej” Audiofil reprezentowany przez kesza: Zagadka szalonego audiofila #1 GC5YW0X. Tu wsłuchaj się w dźwięki mistrza Brahmsa, a potem? Tego nie napiszę, ale szukaj rozwiązania.

Kończąc temat szeroko rozumianej sztuki wskazuję na zagadkę We all read dead people GC51YHZ. Zastanów się co ostatnio czytałeś. Czy coś Ci się już nasuwa? A może potrzebujesz wrócić do książek, bo z czasem na czytanie ostatnio było u Ciebie kiepsko? W każdym razie to książki pozwolą ci wejść do świata wyobraźni autorki zagadki i obliczyć gdzie ukryty został pojemnik. Zagadka nie tylko dla moli książkowych, choć oni na pewno będą mieli łatwiej!

Nie tylko miłośnicy książek wiedzą kim był Sherlock Holmes. Oczywiście był i jest bohaterem krakowskich zagadek! Co robi? O tym można przeczytać w kilku zagadkach, np. Gra rozpoczęta! (PL/EN) GC5RKF9, a więc poczuj się jak dr Watson i pomóż słynnemu detektywowi odkryć prawdę! A potem udaj się na miejsce i koniecznie wpisz się do logbooka.

Skoro od książek przeszliśmy do filmów, to tu również wskazać można na jedną z kilku zagadek i padło na Podstawowe zasady higieny GC5XB9V. Dla młodszych keszerów zagadka da odpowiedź na pytanie „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”, starszym pozwoli wrócić do minionej epoki z przymrużeniem oka, ze wspaniałym poczuciem humoru Stanisława Barei. Również i finał będzie dla wszystkich zabawną niespodzianką!

W wolnym czasie jedni oglądają filmy, inni czytają książki, a jeszcze inni szydełkują. Również i takie hobby jest cenione w Krakowie i umożliwia rozwiązanie zagadki Koronkowa robota GC67KP0 . Jeśli sam nie czujesz się na siłach znaleźć rozwiązanie poproś o pomoc babcię, na pewno się ucieszy! A może i Ty to polubisz?

W Krakowie mamy coś dla dziewczyn i dla chłopaków. Specjalnie dedykowane zagadki. Jest więc Dziewczyński cache #1 GC5920F. Wystarczy „tylko” być ekspertem od manicure i pedicure i już zagadka o naprawdę wysokiej wycenie trudności czeka na Ciebie. Jeśli jednak jak to tradycyjnie chłopaki, wolisz samochody, to zapraszamy do rozwiązywania zagadki Samochody GC5WXN3. Znasz je wszystkie? Czy też będziesz chodzić po ulicy i oglądać poszczególne elementy?

I jeszcze coś na poprawienie humoru. Mowa oczywiście o zagadce Kryptoreviewer GC54VQG. Do obecnej chwili pozostaje tajemnicą pod działaniem jakich środków była autorka pisząc listing do tego kesza, ale zdecydowanie działają one na tyle mocno, że przenoszą się również drogą światłowodów i innych fal na czytających i rozwiązujących. Polecam szczególnie dla znudzonych i smutnych. Uśmiech na twarzy gwarantowany!

Polecamy

  • Geoarborystyka
  • Wherigo
  • Letterbox
  • Wały Wiślane
  • Maskowania
  • Ekstremalnie