Skrytki tradycyjne

Skrytki tradycyjne

Czytany 1653 razy
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skrytka tradycyjna jest najbardziej podstawowym rodzajem skrytki. Skrytki tego typu to zwykle pojemnik na żywność, skrzynka na amunicję czy plastikowe wiadro. W przypadku skrzynki tradycyjnej, wymagane jest aby współrzędne GPS wskazywały precyzyjnie miejsce ukrycia pojemnika, gdyż na ich podstawie musi być możliwe jej odnalezienie.

W pojemniku skrytki tradycyjnej musi się znajdować dziennik papierowy (tzw. logbook), w którym należy odnotować swoje znalezienie poprzez wpisanie swojego keszerskiego pseudonimu/nicka oraz wskazane jest wpisanie daty znalezienia. Jeśli zakładasz tego typu skrytkę, możesz umieścić w niej także coś do pisania (najlepiej ołówek, gdyż jest najodporniejszy na warunki atmosferyczne) oraz przedmioty na wymianę np. koraliki, zabawki z jajek niespodzianek. Dzieci odnajdujące skrytki z rodzicami cieszą się z możliwości wymiany takich skarbów.

Po wpisaniu się do papierowego dziennika skrytki tradycyjnej można odnotować swoje znalezienie na stronie geocaching.com, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymogów w terenie.

Jeżeli znajdziesz kesza (czyli skrytkę) pamiętaj o kilku poniższych zasadach:

  1. Miej ze sobą ołówek albo długopis, który Ci posłuży do wpisania się do logbooka. Nigdy nie możesz być pewien/na, że znajdziesz coś do pisania w pojemniku.
  2. Jeżeli w skrytce są przedmioty na wymianę (np. zabawki) możesz je wymieniać, ale za fanty o tej samej wartości. Nie zabieraj przedmiotów ze skrzynki jeżeli nic nie zostawisz w zamian, nie zostawiaj też rzeczy, których sam nie chciałbyś znaleźć jak np. przeterminowane cukierki, fajerwerki czy zużyty dezodorant.
  3. Zachowuj się incognito, czyli nie zwracaj na siebie uwagi ludzi niewtajemniczonych w geocaching (tzw. mugoli) podczas szukania skrzynek. Nie warto podejmować skrytek, kiedy jest duże prawdopodobieństwo ujawnienia miejsca schowania pojemnika. Pamiętaj, że właściciel mniej lub bardziej starał się przygotować pojemnik tak, żeby służył jak najdłużej.
  4. Loguj swoje znalezienia (“Found It”) lub ich brak (“Didn’t find It”) Ciekawy zapis znalezienia skrytki to najlepsza forma docenienia autora za założoną skrytkę. Niemile widziane są nic nie wnoszące, zniechęcające do szukania, bądź zawierające podpowiedzi logi.
  5. Nigdy nie przenoś ani nie usuwaj skrzynki, nie zostawiaj też swojego pojemnika w miejscu brakującego. Możesz za to zapisać szczegóły zniszczenia skrzynki, brakującej książeczki wpisów lub niedokładne informacje o skrzynce. Właściciel skrzynki sam zadecyduje, co z nią zrobić.
  6. Nigdy nie zostawiaj w skrzynce jedzenia, gdyż może to spowodować, że pojemnikiem zainteresują się zwierzęta, a także pomyśl o tym, że sam/a nie chciałbyś/abyś znaleźć pojemnika np. zalanego roztopioną czekoladką.

Skomentuj